RACJONALNE UŻYTKOWANIE INSTALACJI C. O.


Grzejniki w sezonie grzewczym nie powinny być przysłonięte gęstymi długimi zasłonami, ponieważ większość ogrzanego powietrza pozostanie niewykorzystana (ogrzane powietrze powędruje w kierunku okna i zostanie utracone), tylko jego niewielka część ogrzewać będzie pomieszczenie.

Zbyt długie zasłony, meble stojące przy grzejnikach, zabudowane grzejniki lub długotrwałe suszenie na nich prania, utrudnia oddawanie ciepła. Grzejnik bowiem będzie gorący a w mieszkaniu będzie zimno.

Instalacje grzewcze w mieszkaniach projektuje się tak, aby można było uzyskać temperaturę 20 0C. W zależności od swoich potrzeb należy nastawić temperaturę w pomieszczeniu pokręcając głowicą zaworu termostatycznego. Nastawy i odpowiadające im temperatury można znaleźć w instrukcji obsługi zaworu. W nocy można ustawić np. na 16 0C. Nocne obniżenie temperatury jest zalecane ze względów zdrowotnych jak również finansowych.

Opuszczając mieszkanie na dłuższy okres czasu należy ustawić zawory na 160C oraz pozostawić drzwi do wszystkich pomieszczeń otwarte. Dzięki temu uzyskamy równomierną temperaturę w mieszkaniu.

Długotrwałe wychłodzenie mieszkania w sezonie grzewczym poniżej 16 0 C prowadzi do jego degradacji.

Zbytnio wychłodzone pomieszczenia potrzebują bardzo dużo czasu i dużej ilości energii cieplnej do ponownego uzyskania odpowiedniej temperatury, gdyż nie tylko powietrze ale również ściany oraz wszystkie sprzęty domowe muszą zostać ponownie ogrzane.

CZĘSTE I PRAWIDŁOWE WIETRZENIE mieszkań w minimalnym stopniu wpływa na koszty ogrzewania, a jest wręcz niezbędne dla naszego zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Zapobiega wzrostowi wilgotności powietrza w mieszkaniu, a w konsekwencji rozwoju grzybów pleśniowych, które mogą stać się przyczyną wielu poważnych chorób.

PRAWIDŁOWE WIETRZENIE mieszkania polega na intensywnej kilkuminutowej wymianie powietrza p o z akręceniu zaworów grzejnikowych. Dzięki temu powietrze będzie świeże, a kosztowana energia zgromadzona w ścianach i sprzętach domowych pozostanie zachowana.

wróć ⇑

KONTAKT:

  • ul. Podklasztorna 103A/1
  • 25-714 Kielce
  • NIP: 657-069-56-40

  • Tel:          41 362 20 20
  • Fax:         41 362 20 22
  • E-mail:   wyślij