JAK EFEKTYWNIE UŻYWAĆ ZAWORU TERMOSTATYCZNEGO ?

Z wieloletniego doświadczenia, wiemy że bardzo wiele osób nie wie jak efektywnie używać zaworów termostatycznych, a jest to stosunkowa prosta sprawa, wystarczy jedynie trochę poznać budowę tego urządzenia i wiedzieć jak się zachowuje.

Zawór termostatyczny składa się z zaworu oraz głowicy ( rys.1 )


Rys.1 Zawór termostatyczny:     
     1 – głowica termostatyczna,
     2 – zawór,
     3 – czujnik temperatury,
     4 – grzybek zaworu.


Wewnątrz głowicy termostatycznej znajduje się termostat wyposażony w zbiorniczek (tzw. mieszek) wypełniony cieczą, gazem lub substancją stała o określonej rozszerzalności cieplnej reagującej na zmiany temperatury otoczenia.

Wraz ze wzrostem temperatury w pomieszczeniu wzrasta ciśnienie i objętość cieczy wewnątrz mieszka, co powoduje jego nacisk na popychacz głowicy. Siła nacisku popychacza jest wystarczająco duża, aby pokonać opór sprężyny i napierając na trzpień zaworu termostatycznego, spowodować jego zamknięcie. W chwili, gdy temperatura w pomieszczeniu spada, zmniejsza się również ciśnienie i objętość cieczy w mieszku, spada jego nacisk na sprężynę, co powoduje otwarcie zaworu termostatycznego, zwiększenie przepływu wody w grzejniku i wzrost temperatury otoczenia.

Najczęściej zawory termostatyczne umieszczane są na grzejnikach, czyli głowica termostatyczna instalowana jest na zaworze grzejnikowym. Zaleca się by była umieszczona w położeniu jak najbardziej poziomym, tak aby czujnik obmywany był powietrzem z pomieszczenia. (głowica nie może być zabudowana obudową grzejnika, zasłonięta firankami lub szafkami ). Tylko wtedy będzie mógł reagować na rzeczywiste zmiany temperatury pomieszczenia i odpowiednio regulować temperaturę grzejnika. Należy zwrócić uwagę na oznaczenia umieszczone na głowicy termostatycznej. . Żądaną temperaturę uzyskuje się poprzez ustawienie odpowiedniej wartości na pokrętle głowicy, odpowiadającej temperaturze pomieszczenia w zakresie np. od 6 °C do 28°C.v

Pierwsze ustawienie oznaczone jest gwiazdką (śnieżynką). Niektórym się wydaje, że oznacza całkowite wyłączenie ogrzewania i zamknięcie zaworu. Tymczasem jest inaczej — to ustawienie oznacza zabezpieczenie przed zamarzaniem. Głowica przy tym ustawieniu będzie regulować pracą grzejnika tak, by temperatura w pomieszczeniu nie spadła poniżej 6°C. Podobnie przy każdym innym ustawieniu termostatu.


PRZYKŁADOWY TRYB PRACY GŁOWICY TERMOSTATYCZNEJ:

* - zabezpieczenie przed zamarznięciem 6 °C,
1 - klatki schodowej i wiatrołapu, z temperaturą 11°C,
2 - korytarza, pokoju do uprawiania hobby (np. pracowni) 16°C,
3 - pokoju mieszkalnego i jadalni 20°C,
4 - łazienki 24°C,
5 - basenu 28°C.

Jeśli temperatura w pomieszczeniu wynosi ok. 19°C, grzejnik przy nastawie głowicy „1” oraz „2” powinien pozostać zimny, gdyż temperatura pomieszczenia jest wyższa niż ustawiona na głowicy termostatycznej. Jeśli np. przy nastawie „3” - ciepła jest tylko górna część grzejnika, oznacza to, że przez grzejnik przepływa minimalna ilość wody grzewczej. Po prostu zawór dławi jej przepływ gdy pomieszczenie osiąga zadaną temperaturę. Natomiast przy nastawie „5” grzejniki będą grzały pełną mocą, gdyż temperatura zadana na głowicy wynosi 26°C. Grzejniki w takiej sytuacji będą cały czas gorące, ponieważ uzyskanie temperatury 26°C jest praktycznie nie osiągalne. Instalacje grzewcze w budownictwie wielorodzinnym są projektowane na 20°C. Z uwagi na powyższe bardzo ważne jest aby przed przystąpieniem do wietrzenia mieszkania zakręcić zawory termostatyczne nastawa " * ". Przy wyższych nastawach otwarcie okna powoduje schłodzenie czujnika głowicy termostatycznej i natychmiastowe otwarcie zaworu, a energia wyemitowana przez grzejnik zostanie utracona.


OPTYMALNA TEMPERATURA DLA NASZEGO ZDROWIA I KOMFORTU


KONTAKT:

  • ul. Podklasztorna 103A/1
  • 25-714 Kielce
  • NIP: 657-069-56-40

  • Tel:          41 362 20 20
  • Fax:         41 362 20 22
  • E-mail:   wyślij
strzałka do góry